Procesor Intel Core i9-13900KF 24-Core 3.0GHz (5.8GHz)
Konačno imamo recenziju procesora i9-12900K, koji je stigao direktno iz prodavnice u San Franciscu, jer Intel ponovo nema dodatnih test uzoraka za slanje hrvatskim medijima. Igrali smo zadnju rupu, jadno i malo tržište, ali smo se već navikli na takav tretman. Stoga smo kupili naš primjerak kako bismo vam donijeli recenziju o njemu, kao i o svim pločama koje su nam poslali dobri ljudi iz Asusa i Gigabytea. Na prošlonedeljnoj prezentaciji novih procesora, Intel je lansirao nekoliko modela, a oni koji su nam najzanimljiviji su i5-12600K, i7-12700K i i9-12900K. Naravno, oni su najzanimljiviji jer imaju otključane množitelje i mogu se overclockati.
Naš je primjerak flagship i9-12900K modela kao što smo napisali stigao ravno iz jednog dućana iz San Francisca iz kojeg je nedavno pristigao naš Bubba i donio ga. Ako vas zanima, cijena mu je bila 649 USD + porez (oko 715 USD). Inače, preporučena cijena mu je 600 USD, pa se eto maloprodajna ne razlikuje previše. Samo za informaciju, preporučena cijena 12700K modela je 420 USD, a 12600K modela je 300 USD.
Ova nova, 12. serija Core procesora donosi veliku arhitektonsku promjenu u odnosu na sve prethodne generacije koje su tamo počele sa Nehalem arhitekturom 2006. godine. Vjerovatno već znate šta je novo, jer i ptice na grani znaju iz velikog pisanja i hypea, ali naravno nije na odmet ponoviti.
lder Lake je kodno ime te nove blještave 12. generacije Core procesora koja Intel treba vratiti na vrh desktop performansi i povratiti poljuljani ugled zadnjih par godina. Ova je nova arhitektura posebna po tome što je prva hibridna i donosi kombinaciju tzv. High performance (P-core) i Power efficient (E-core) jezgri. Izrada je monolitna, no da, u procesorima se nalaze različite do sada nespojive jezgre – one iz punokrvnih desktopa i one iz Atom procesora.
Procesori su napravljeni u Intel 7 proizvodnom procesu, kako se naziva njhov zapravo 10-nanometarski Enhanced SuperFin (10ESF) proces kojeg usavršavaju već dugi niz godina. Ovaj proces je po gustoći tranzistora i karakteristici snage (potrošnje) usporediv s TSMC-ovim 7-nanometarskim. Sama monolitna jezgra procesora je velika oko 200 kvadratnih milimetara, što je puno manje od 276 kvadratnih milimetara koliko ima jezgra prethodne generacije (Rocket Lake S).
Hibridna arhitektura koju Intel donosi naravno nije nova, jer se već dugi niz godina koristi u industriji mobilnih SoC-a gdje je poznata kao big.LITTLE. Sada se koristi za desktop i notebook računare, ali sa značajnom razlikom – E-jezgra mogu raditi paralelno sa P-jezgrama u tandemu i povećati ukupne performanse procesora. Stoga je potrebno donekle prilagoditi softver kako bi se optimalno koristila nova CPU topologija, a prvi korak je nova optimizacija Thread Director i Operating System Vendor (OSV) za ovu hibridnu arhitekturu. Ali počnimo redom.
Hibridna arhitektura Alder Lake kombinuje P-jezgre visokih performansi (Golden Cove) sa efikasnim E-jezgramima visokih performansi (takođe poznatim kao Gracemont) u jednom monolitnom silikonskom čipu. Najjači procesor ima 8 P jezgara i 8 E jezgara, pri čemu samo P jezgra podržavaju Hyper Threading, tako da procesor može paralelno raditi 24 niti.
Topološki, svako P-jezgro ima L2 keš preko kojeg je povezan sa zajedničkim L3 (LLC) kešom. Svaki E-core modul ima 4 Gracemont jezgre koje dijele L2 keš memoriju. E-Core klasteri se povezuju na zajedničku L3 memoriju sa P-jezgrama. Pritom su sve jezgre izložene operativnom sistemu kao pojedinačni logički procesori.
Nove energetski efikasne jezgre kodnog imena Gracemont nasljednice su arhitekture Tremont koja se nalazila u low-power Atom, Celeron i Silver procesorima. Četvrta je to generacija out-of-order arhitekture koja donosi 64KB instrukcijske L1 memorije (8-way) po jezgri (četiri jezgre u modulu, dva modula u procesoru), te 32 KB L1 podatkovne memorije po jezgri (8-way). Dijeljene L2 memorije za sve četiri jezgre, tj. jedan modul je 4 MB. Tu je i podrška za DDR5 memoriju, PCIe 5.0, kao i AVX2, FMA3 te AVX-VNNI instrukcije. Intel obećava nižu potrošnju (niži radni napon za cijeli frekvencijski spektar), te povećanja u propusnosti i performansama u odnosu na Tremont arhitekturu.
Golden Cove je kodno ime za mikroarhitekturu korištenu u Performance jezgrama novih procesora, a nasljeđuje čak tri arhitekture – Sunny Cove (mobilni procesori Ice Lake), Willow Cove (mobilni procesori Tiger Lake) i Cypress Cove (procesori Rocket Lake). Nova arhitektura donosi mnoga poboljšanja u odnosu na prethodnika koja su rezultirala velikim porastom IPC performansi.
Novi je 6-wide dekoder instrukcija koji može dohvatiti do 32 bajta instrukcija po ciklusu (100% povećanja u odnosu na prethodnike), microOP keš je s 2,25K povećan na 4K unose, mikroOP red je povećan sa 70 na 144 za single thread, poboljšano je predviđanje grananja itd.
Proširen je out-of-order mehanizam koji je sada 6-wide te ima 12 izvršnih portova. Re-order buffer je povećan na 512 unosa. Poboljšane su cjelobrojne izvršne jedinice, kao i vektorske izvršne jedinice (FADD, FMA podržava FP16).
L1 keš memorija je također poboljšana, koja sada ima 3 porta za učitavanje u odnosu na prethodna 2, kao i druga poboljšanja. L2 memorija je također povećana sa 1,25 MB po jezgri na 2 MB po jezgri, a također je donekle ubrzana. I konačno, dodani su novi setovi instrukcija (AVX-VNNI, AVX-512 (FP16) itd.).
Što se tiče nove hibridne arhitekture različitih jezgara, Intel je takođe “ugradio” u procesor novu tehnologiju Thread Director, koja je izvedena iz Lakefield Hardware Guided Scheduling (HGS) podrške. Obezbeđuje ISA (Arhitektura skupa instrukcija) svest operativnom sistemu koja ukazuje na razlike i promene u efikasnosti potrošnje između P i E jezgara, što omogućava alokaciju niti jezgri koja je najefikasnija za taj zadatak. Drugim riječima, operativni sistem ne gleda na sve jezgre na isti način i ne daje im iste zadatke, već vodi računa o tome da li se izvršavaju u pozadini ili u prvom planu. Intel preporučuje korišćenje Windows 11 sa novim procesorima, jer taj operativni sistem bolje dodeljuje zadatke pojedinačnim jezgrama, ali do sada se to nije pokazalo tačnim na prvim testovima – performanse benchmarka su slične i na Windows 10.
Novi procesori kodnog imena Alder Lake bazirani na novoj mikroarhitekturi ulaze u tri segmenta – desktop (LGA1700), mobile (BGA Type 3) i ultra mobile (BGA Type4 HDI). Građevna arhitektura im je svima jednaka – P-jezgre, E-jezgre, display, IPU, GNA 3.0, TBT, PCIe, Xe grafika, LLC, memorijski kontroler i SoC. Procesori donose do 16 jegrara (8 P i 8 E), pri čemu P-jezgre podržavaju i Hyper Threading, a maksimalna količina LLC-a ili last level priručne memorije je 30 MB. Memorijski kontroler je potpuno novi, podržava i DDR4 i DDR5 memoriju. PCIe podrška je proširena na x16 PCIe Gen5 (64 GB/s). Alder Lake procesori koriste i novi tip interconnecta za jezgre koji je u osnovi ring bus koji povezuje P i E jezgre s 1.000 GB/s propusnošću. Veza s memorijskim podsustavom je do 204 GB/s propusnosti, a I/O fabric je propusnosti 64 GB/s.
Uz nove procesore dolazi i novi čipset te nove ploče s LGA1700 socketima. Novi Z690 čipset s procesorima komunicira putem DMI 4.0 x8 sabirnice, te nudi dvanaest PCIe 4.0 stazica, šesnaest PCIe 3.0 stazica opće namjene. Ostatak priče je vrlo sličan kao i kod prethodnika, tj. Z590 čipseta.
Core i9-12900K
Maloprodajno pakovanje procesora i9-12900K vidjeli ste na prvih par fotografija na ovoj stranici, gdje smo vidjeli kako je maštovito smješten u plastičnu kutiju u obliku oblatne . 12900K je najmoćnija ponuda za desktop računare Alder Lake i dolazi sa 8 Gracemont jezgara (E-core) i 8 Golden Cove jezgara (P-core). Dimenzije procesora su povećane u odnosu na 11900K, pa sada ima 37,5 x 45 milimetara, što je rezultat 1700 kontakata koje ima, uprkos činjenici da je jezgra površine samo 200 milimetara kvadrata. Kao što smo pisali, procesor je monolitan, odnosno sve je unutar iste jezgre, koja je smještena ispod klasičnog IHS-a, ispod kojeg se navodno nalazi efex i tanak materijal za lemljenje.
12900K Specifikacije:
- 8x Gracemont jezgri (efikasno)
- 8x Golden Cove jezgara (Performanse) s podrškom za Hyper Threading
- 24x niti
- Osnovni takt 3,2 GHz za P-jezgre i 2,4 GHz za E-jezgre
- Maksimalni takt za pojačavanje 5,2 GHz za P-jezgre i 3,9 GHz za E-jezgre
- 8x 48 KB L1 podataka (E-jezgra), 8x 32 KB L1 podataka (P-jezgra)
- 8x 32KB L1 instrukcija (E-jezgra), 8x 64 KB L1 instrukcija (P-jezgra)
- 8x 1,25 MB L2 (E-jezgra), 8x 2MB (P-jezgra)
- 30 MB LLC (last level cache) priručne memorije
- Integrisana grafika: Intel Xe (Gen12.2), 32 EU, 1,55 GHz
- Osnovna snaga: 125 W; Turbo snaga 241 W
- MSRP: 600 dolara
Specifikacije procesora, kao što sada možemo vidjeti, su malo složenije od prethodnih generacija jer morate pogledati dva seta jezgri, svaki sa svojom arhitekturom keša, i na kraju svi dijele posljednji nivo keša od 30 MB . Istovremeno, jezgre rade na različitim frekvencijama, tako da P-jezgra idu do maksimalno 5,2 GHz, a E-jezgra do 3,9 GHz. Vidimo i da je Intel sada malo iskreniji prema deklaraciji o maksimalnoj potrošnji procesora, koja može dostići i do 241 W kada su jezgre u Turbo modu, odnosno procesor je maksimalno opterećen.
Memorijski kontroler kao što smo napisali podržava i DDR4 i DDR5 memoriju, a koju će te koristiti ovisi o matičnoj ploči. DDR5 podržava memoriju do 4800 MT/s, a DDR4 do 3.200 MT/s. Ovo su jasno preporučene vrijednosti, a radit će i s bržom memorijom. Danas najuobičajenija je 5.200 MT/s DDR5 memorija kakvu smo i mi koristili u ovome testu. Memorijska kanala su dva, a maksimalna propusnost je 76,8 GB/s.
Također, tu je i integrirana Xe (UHD Graphics 770) grafika s 32 izvršne jedinice i maksimalnim taktom od 1,55 GHz. Grafika podržava 4K@60Hz rezoluciju preko HDMI-a 2.1 te 8K@60Hz preko Display Porta 1.4a. Od API-a su podržani DirectX 12, OpenGL 4.5 i OpenCL 2.1, a tu je i podrška za Quick Sync Video i Clear Video HD tehnologije. Procesor ima 20 PCIe stazicas konfiguracijama 1×16+4 ili 2×8+4.
Podržane naprednije tehnologije su Gaussian & Neural Accelerator 3.0, Thread Director, Deep Learning Boost, VT-x, itd. Sa sigurnosne strane, AES nove instrukcije, Secure Key, OS Guard, Execute Disable Bit, Boot Guard, Mode-based Execute Kontrola je podržana i Control-Flow Enforcement tehnologije.
I na kraju, moramo komentirati i cijenu. Intel je ovaj najmoćniji model pozicionirao na oko 600 USD, s tim da je u većini prodavnica oko 650 USD, plus naravno američki porez. Ovo ga stavlja malo iznad Ryzen 5900X i znatno ispod Ryzena 5950X, a u pogledu performansi je jači. U hrvatskim trgovinama njegova cijena kreće se od oko 5.200 kuna na više, a Ryzen 9 5950X košta 1.000 kuna više. No, zato je Ryzen 9 5900X jeftiniji i do 1.000 kuna, pa će biti zanimljivo vidjeti kako će se 12900K rangirati po performansama.
Praćenjem u HWInfo64 aplikaciji smo utvrdili da pri maksimalnom opterećenju svih jezgri maksimalni takt P-jezgri iznosi 4,9 GHz, a E-jezgri 3,7 GHz. Pri tome je CPU package Power iznosio 237 W, dakle vrlo blizu tvorničkom maksimumu od 241 W. Temperatura se pak pod Asusovim Ryujin II 360 hladnjakom zadržavala između 94 i 99°C. Da, 12900K je veliki potrošač i jako se zagrijava te je potrebno osigurati mu odlično hlađenje. Radni napon procesora je pri tome oko 1.3 V, a Ring/LLC frekvencija je pri tom 3,6 GHz. Unatoč svim ovim crvenim temperaturama, termalnog je throttlinga, tj. spuštanja takta bilo samo u par navrata. Procesor smo opteretili Cinebench R20 testom svih jezgri i to u petlji.